FieldPower® power distribution box, AC, IP65, in complete state, glass-fibre reinforced polycarbonate, Insulation displacement connection (IDC), PUSH IN
Technical Specifications:
| Depth | 67 mm |
| Depth (inches) | 2.638 inch |
| Height | 181 mm |
| Height (inches) | 7.126 inch |
| Width | 104 mm |
| Width (inches) | 4.094 inch |
| Net weight | 542.93 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -40 °C…55 °C |
| Connection data – contact element power bus | Wire connection method: Insulation displacement connection (IDC) Blade size of operating tool: 0.6 x 3.5 mm Number of poles: 5 Conductor connection cross-section, solid, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, solid, min.: 1.5 mm² Conductor connection cross-section, stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, stranded, min.: 2.5 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, min.: 2.5 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, min.: 2.5 mm² |
| Connection data – contact element Branch / Feed-in | Wire connection method: PUSH IN Blade size of operating tool: 0.6 x 3.5 mm Stripping length: 14 mm Number of poles: 5 Conductor connection cross-section, solid, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, solid, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, max.: 10 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section with wire end ferrule: Type of wire end ferrule: 12 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/4 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: 12 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/4 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: 8 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/4 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: 8 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/4 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: Twin wire-end ferrules Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² |
| Material | Polycarbonate, glass fibre reinforced |
| Insulating material | Polycarbonate |
| Enclosure material | glass-fibre reinforced polycarbonate |
| Silicone | No |
| Colour | black |
| Protection degree | IP65 in complete state |
| UL 94 flammability rating | 5VA |
| Torque for lid screws | 2 Nm |
| Lid attachment | TX20 screws |
| Type of mounting | Screw mounting Fixing lugs |
| Installation advice | Lid screws included |
| Can be coded | Coded on PE + GND |
| Voltage type | AC |
| Number of poles | 5 |
| Number of connections / pole | 1 |
| Wire connection method | Insulation displacement connection (IDC) PUSH IN |
| Standards | UL 2237 |





Reviews
There are no reviews yet.