FieldPower® power distribution box, 3-phase AC, IP65, in closed state, glass-fibre reinforced polycarbonate, Insulation displacement connection (IDC), PUSH IN, Maintenance switch
Technical Specifications:
| Depth | 165 mm |
| Depth (inches) | 6.496 inch |
| Height | 181 mm |
| Height (inches) | 7.126 inch |
| Width | 104 mm |
| Width (inches) | 4.094 inch |
| Net weight | 1,096 g |
| Storage temperature | -40 °C…55 °C |
| Operating temperature | -40 °C…45 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | 7645f3b1-6db9-495d-9e21-ab1d894aff05 |
| Connection data – contact element power bus | Wire connection method: Insulation displacement connection (IDC) Blade size of operating tool: 0.6 x 3.5 mm Number of poles: 5 Conductor connection cross-section, solid, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, solid, min.: 1.5 mm² Conductor connection cross-section, stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, stranded, min.: 2.5 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, min.: 2.5 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, min.: 2.5 mm² |
| Connection data – contact element Branch / Feed-in | Wire connection method: PUSH IN Blade size of operating tool: 0.6 x 3.5 mm Stripping length: 14 mm Number of poles: 5 Conductor connection cross-section, solid, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, solid, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, max.: 10 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section with wire end ferrule: Type of wire end ferrule: 12 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/1 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: 12 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/4 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: 8 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/1 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: 8 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/4 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: Twin wire-end ferrules Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² |
| Insulating material | Polycarbonate |
| Enclosure material | glass-fibre reinforced polycarbonate |
| Silicone | No |
| Colour | black |
| Protection degree | IP65 in closed state |
| UL 94 flammability rating | 5VA |
| Torque for lid screws | 2 Nm |
| Lid attachment | TX20 screws |
| lockable | Yes |
| Type of mounting | Screw mounting Fixing lugs |
| Installation advice | Lid screws included |
| Function | Maintenance switch |
| Can be coded | Yes Coded on PE |
| Voltage type | 3-phase AC |
| Number of poles | 5 |
| Number of connections / pole | 1 |
| Wire connection method | Insulation displacement connection (IDC) PUSH IN |
| Type of connection, signal | M12, A-coded |
| Rated data acc. to IEC for contact element | Voltage type: AC Number of phases: 3 Standard: IEC 60947-7-1, IEC 60947-7-2 Rated voltage: 800 V Rated impulse withstand voltage: 8 kV Rated current (3 loaded poles): 41 A Rated current (4 loaded poles): 25 A |
| Rated data acc. to IEC for plug-in connector | Voltage type: AC Number of phases: 3 Standard: IEC 60947-7-1, IEC 60947-7-2, IEC 61984 Rated voltage: 690 V Rated impulse withstand voltage: 8 kV Rated current (3 loaded poles): 32 A Rated current (4 loaded poles): 25 A |
| Rated data acc. to UL for contact element | Standard: UL 1059 Note: for use with UL-listed TC-ER cables Conductor connection cross-section, AWG, max.: AWG 10 Conductor connection cross-section, AWG, min.: AWG 14 Rated voltage: 600 V Rated current: 30 A |
| Rated data acc. to UL for plug-in connector | Standard: UL 1059 Note: for use with UL-listed TC-ER cables Conductor connection cross-section, AWG, max.: AWG 12 Conductor connection cross-section, AWG, min.: AWG 16 Rated voltage: 600 V Rated current: 20 A |
| Standards | UL 508 |
| auxiliary contact | ABB OA1G10 |
| Clamping range, plug, max. | 10 mm² |
| Clamping range, plug, min. | 0.75 mm² |
| Operating voltage | 690 V |
| Pollution severity | 3 |
| Power rating AC-23A | 7.5 kW |
| Rated current AC-23A | 16 A |
| Rated short-term current resistance ICW | 500 A rms for 1 Second |
| Switch according to standard | IEC 60947-3 |
| Switch type | ABB OT16FT3 |
| Terminals – torque | 0.8 Nm |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 8 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 18 |





Reviews
There are no reviews yet.