FieldPower® enclosures, 196 mm, 284 mm, 42 mm, IP65, in closed state, glass-fibre reinforced polycarbonate, black
Technical Specifications:
| Depth | 42 mm |
| Depth (inches) | 1.654 inch |
| Height | 196 mm |
| Height (inches) | 7.717 inch |
| Width | 284 mm |
| Width (inches) | 11.181 inch |
| Net weight | 414.42 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -40 °C…85 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | 5f19cd84-8946-4797-9386-3ac323b95c10 |
| Material | Polycarbonate, glass fibre reinforced |
| Enclosure material | glass-fibre reinforced polycarbonate |
| Silicone | No |
| Colour | black |
| Protection degree | IP65 in closed state |
| UL 94 flammability rating | 5VA |
| Lid attachment | Cross-head screws PZ2 |





Reviews
There are no reviews yet.