Field Power® terminal rail, Steel, galvanized, 142 mm, for plastic lid
Technical Specifications:
| Depth | 7.5 mm |
| Depth (inches) | 0.295 inch |
| Height | 35 mm |
| Height (inches) | 1.378 inch |
| Width | 142 mm |
| Width (inches) | 5.591 inch |
| Net weight | 34.6 g |
| Operating temperature | -40 °C…85 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 42d748fc-bbd3-41cb-951a-c952873e955b |
| Installation advice | Screws included |
| Insulating material | Steel |
| Material | Steel, galvanized |
| Colour | silver |
| Material | Steel, galvanized |
| Insulating material | Steel |
| Colour | silver |
| Type of mounting | Screw mounting |
| Mounting position, installation notice | for plastic lid |
| Installation advice | Screws included |
| Version | with slot |





Reviews
There are no reviews yet.