FieldPower® power supply unit, IP65, 3 x 4 A NEC Class 2, 24 V, DC, PUSH IN, M12, A-coded
Technical Specifications:
| Depth | 220 mm |
| Depth (inches) | 8.661 inch |
| Height | 215 mm |
| Height (inches) | 8.465 inch |
| Width | 240 mm |
| Width (inches) | 9.449 inch |
| Net weight | 5,080 g |
| Storage temperature | -10 °C…60 °C |
| Operating temperature | -20 °C…40 °C |
| Operating temperature range | -25…50 ℃ |
| Start-up | ≥ -40 °C |
| Humidity | 35…85%, non condensing and non freezing |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c, 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | 7645f3b1-6db9-495d-9e21-ab1d894aff05 |
| AC current consumption | 0,7 A @ 400 V DC / 0,8 A @ 320 V AC |
| AC input voltage range | 3 x 320…3 x 575 V AC / 2 x 360…2 x 575 V AC |
| DC input voltage range | 450…800 V DC (max. 500 V DC acc. to UL508) |
| Frequency range AC | 45…65 Hz |
| Input fuse (internal) | 2.5 A 50 kA / 500 V AC (6.3 x 32 mm) |
| Inrush current | Max. 10 A |
| Recommended back-up fuse | 2 – 3 A, Char. C |
| Surge protection | Suppressor diode |
| Wire connection method | PUSH IN |
| Adjustable rated current | No |
| Capacitive load | 4.700 µF |
| Connection system | PUSH IN |
| Nominal output current for Unom | 3 x 3.8 A @ 40 °C |
| Output current | 3 x 4 A NEC Class 2 |
| Output current at 40 °C | 3 x 3.8 A |
| Output power | 240 W |
| Output voltage | 24 V |
| Output voltage type | DC |
| Output voltage, max. | 28.8 V |
| Output voltage, min. | 22.5 V |
| Output voltage, note | (adjustable via potentiometer) adjusted to 25 V |
| Rated output voltage | 24 V DC ± 1 % |
| Surge protection | Suppressor diode |
| Switch-on delay | 1 s |
| Triggering characteristic | see characteristic curve |
| Wire connection method | PUSH IN |
| Humidity | 35…85%, non condensing and non freezing |
| Installation advice | Lid screws included |
| Protection degree | IP65 |
| Short-circuit protection | Yes internal |
| Surge voltage category | II III |
| Surge voltage category | II III |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 26 |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 12 |
| Conductor cross-section, flexible , max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.14 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.14 mm² |
| Connection system | PUSH IN |
| Number of terminals | 3 x 2 (+ / -) |
| Cable gland clamping area, max. | 12 mm |
| Cable gland clamping area, min. | 6 mm |
| Cable gland material | Polyamide 6 |
| Number of cable glands | 4 |
| AC current consumption | 0,7 A @ 400 V DC / 0,8 A @ 320 V AC |
| AC input voltage range | 3 x 320…3 x 575 V AC / 2 x 360…2 x 575 V AC |
| DC input voltage range | 450…800 V DC (max. 500 V DC acc. to UL508) |
| Frequency range AC | 45…65 Hz |
| Recommended back-up fuse | 2 – 3 A, Char. C |
| Surge protection | Suppressor diode |
| Inrush current | Max. 10 A |
| Input fuse (internal) | 2.5 A 50 kA / 500 V AC (6.3 x 32 mm) |
| Adjustable rated current | No |
| Capacitive load | 4.700 µF |
| Number of terminals | 3 x 2 (+ / -) |
| Output current | 3 x 4 A NEC Class 2 |
| Output power | 240 W |
| Output voltage | 24 V |
| Output voltage type | DC |
| Output voltage, max. | 28.8 V |
| Output voltage, min. | 22.5 V |
| Output voltage, note | (adjustable via potentiometer) adjusted to 25 V |
| Switch-on delay | 1 s |
| Triggering characteristic | see characteristic curve |
| Rated output voltage | 24 V DC ± 1 % |
| Nominal output current for Unom | 3 x 3.8 A @ 40 °C |
| Connection data – terminal strip | Wire connection method: PUSH IN Conductor connection cross-section, solid, max.: 2.5 mm² Conductor connection cross-section, solid, min.: 0.14 mm² Conductor connection cross-section, stranded, max.: 2.5 mm² Conductor connection cross-section, stranded, min.: 0.14 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, max.: 2.5 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, min.: 0.14 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, max.: 2.5 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, min.: 0.14 mm² Conductor connection cross-section with wire end ferrule: Type of wire end ferrule: 12 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/1 Cross-section, min.: 0.14 mm² Cross-section, max.: 2.5 mm² Type of wire end ferrule: 12 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/4 Cross-section, min.: 0.14 mm² Cross-section, max.: 2.5 mm² Type of wire end ferrule: 8 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/1 Cross-section, min.: 0.14 mm² Cross-section, max.: 2.5 mm² Type of wire end ferrule: 8 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/4 Cross-section, min.: 0.14 mm² Cross-section, max.: 2.5 mm² Type of wire end ferrule: Twin wire-end ferrules Cross-section, min.: 0.14 mm² Cross-section, max.: 2.5 mm² |





Reviews
There are no reviews yet.