FieldPower® electronic load monitoring, IP65, in complete state, 4 A, M12 A-coded (power), M12 A-coded (IO-Link)
Technical Specifications:
| Depth | 155 mm |
| Depth (inches) | 6.102 inch |
| Height | 196 mm |
| Height (inches) | 7.717 inch |
| Width | 196 mm |
| Width (inches) | 7.717 inch |
| Net weight | 1,769 g |
| Storage temperature | -10 °C…60 °C |
| Operating temperature | -20 °C…45 °C |
| Operating temperature range | -25…50 ℃ |
| Humidity | 35…85%, non condensing and non freezing |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c, 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 Terphenyl, hydrogenated 61788-32-7 4,4′-isopropylidenediphenol 80-05-7 Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | 4fbedcbe-7ffa-4e3c-856c-9cb6aea05730 |
| DC input voltage range | 18…30 V DC |
| Input fuse (internal) | No |
| Input voltage, max. | 30 V |
| Input voltage, min. | 18 V |
| Rated input voltage | 24 V DC |
| Surge protection | Suppressor diode |
| Wire connection method | Insulation displacement connection (IDC) PUSH IN |
| Adjustable rated current | Yes |
| Capacitive load | 4.700 µF |
| Rated current (per channel) | 4 A |
| Surge protection | Suppressor diode |
| Triggering characteristic | see characteristic curve |
| Wire connection method | Insulation displacement connection (IDC) PUSH IN |
| Humidity | 35…85%, non condensing and non freezing |
| Installation advice | Lid screws included |
| Protection degree | IP65 in complete state |
| Standards | not UL approved |
| Surge voltage category | III |
| Surge voltage category | III |
| DC input voltage range | 18…30 V DC |
| Surge protection | Suppressor diode |
| Rated input voltage | 24 V DC |
| Input fuse (internal) | No |
| Adjustable rated current | Yes |
| Capacitive load | 4.700 µF |
| Rated current (per channel) | 4 A |
| Triggering characteristic | see characteristic curve |
| Connection data – contact element power bus | Wire connection method: Insulation displacement connection (IDC) Blade size of operating tool: 0.6 x 3.5 mm Number of poles: 5 Conductor connection cross-section, solid, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, solid, min.: 1.5 mm² Conductor connection cross-section, stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, stranded, min.: 2.5 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, min.: 2.5 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, min.: 2.5 mm² |
| Connection data – contact element Branch / Feed-in | Wire connection method: PUSH IN Blade size of operating tool: 0.6 x 3.5 mm Stripping length: 14 mm Number of poles: 5 Conductor connection cross-section, solid, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, solid, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, max.: 10 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section with wire end ferrule: Type of wire end ferrule: 12 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/1 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: 12 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/4 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: 8 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/1 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: 8 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/4 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: Twin wire-end ferrules Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² |
| Rated data acc. to IEC for contact element | Voltage type: DC Standard: IEC 60947-7-1, IEC 60947-7-2 Rated voltage: 800 V Rated impulse withstand voltage: 8 kV Rated current (3 loaded poles): 41 A Rated current (4 loaded poles): 25 A |
| Rated data acc. to IEC for plug-in connector | Voltage type: DC Standard: IEC 60947-7-1, IEC 60947-7-2, IEC 61984 Rated voltage: 690 V Rated impulse withstand voltage: 8 kV Rated current (3 loaded poles): 32 A Rated current (4 loaded poles): 25 A |
| Rated data acc. to UL for contact element | Standard: UL 1059 Note: for use with UL-listed TC-ER cables Conductor connection cross-section, AWG, max.: AWG 10 Conductor connection cross-section, AWG, min.: AWG 14 Rated voltage: 600 V Rated current: 30 A |
| Rated data acc. to UL for plug-in connector | Standard: UL 1059 Note: for use with UL-listed TC-ER cables Conductor connection cross-section, AWG, max.: AWG 12 Conductor connection cross-section, AWG, min.: AWG 16 Rated voltage: 600 V Rated current: 20 A |
| Standards | not UL approved |





Reviews
There are no reviews yet.