FPC (polycarbonate empty enclosure), Empty enclosure, Height: 400 mm, Width: 600 mm, Depth: 132 mm, Material: Polycarbonate, untreated, Light Grey, Transparent
Technical Specifications:
| Depth | 132 mm |
| Depth (inches) | 5.197 inch |
| Height | 400 mm |
| Height (inches) | 15.748 inch |
| Width | 600 mm |
| Width (inches) | 23.622 inch |
| Net weight | 4,500 g |
| Operating temperature | -50 °C…130 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| M12 | 56 |
| M16 | 30 |
| M20 | 18 |
| M25 | 12 |
| M32 | 5 |
| M40 | 4 |
| M50 | 4 |
| M63 | 3 |
| M12 | 76 |
| M16 | 42 |
| M20 | 24 |
| M25 | 16 |
| M32 | 6 |
| M40 | 6 |
| M50 | 4 |
| M63 | 4 |
| Declaration of Conformatiy No. (DoC LVD) | DE PS2420 220224 003ISS00 |
| Access opening height | 396.5 mm |
| Access opening width | 595.5 mm |
| Areas of use | Building systems and technology Transportation Packaging industry Machine construction |
| Enclosure attachment | Holes 7.5 mm |
| Flange plate | No |
| Impact resistance | IK08 |
| Integral fixing | thanks to self-tapping screws |
| Lid | Yes |
| Lid attachment | 4 polyamide crosshead screws |
| Material | Polycarbonate |
| Material thickness | 3.5 mm |
| Number of lid screws | 6 |
| Operating temperature, max. | 130 °C |
| Operating temperature, min. | -50 °C |
| Protection degree | IP66 IP67 |
| Seal material | Polyurethane |
| Surface finish | untreated |
| Torque for lid screws | 0.8 Nm |
| WDU 10 / ZDU 10 | 2×49 |
| WDU 16 / ZDU 16 | 2×41 |
| WDU 2,5 / ZDU 2,5 / IDU 2,5 | 2×97 |
| WDU 35 / ZDU 35 | 2×31 |
| WDU 4 / ZDU 4 | 2×81 |
| WDU 6 / ZDU 6 | 2×61 |
| WDU 10 / ZDU 10 | 5×30 |
| WDU 16 / ZDU 16 | 5×25 |
| WDU 2,5 / ZDU 2,5 / IDU 2,5 | 5×59 |
| WDU 35 / ZDU 35 | 5×19 |
| WDU 4 / ZDU 4 | 5×49 |
| WDU 6 / ZDU 6 | 5×37 |





Reviews
There are no reviews yet.