Interface, RS, 1-wire, Clamping yoke
Technical Specifications:
| Depth | 65 mm |
| Depth (inches) | 2.559 inch |
| Height | 131 mm |
| Height (inches) | 5.157 inch |
| Width | 244 mm |
| Width (inches) | 9.606 inch |
| Net weight | 832.83 g |
| Storage temperature | -40…60 °C |
| Operating temperature | -25…50 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c, 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 2e4a427f-c282-4ebf-8ee2-8af7c9348f4e |
| Operating temperature UL, max. | 25 °C |
| Operating temperature UL, min. | 0 °C |
| Rated voltage DC UN (supply) | 24 V |
| Rated current (supply) | 0.63 A |
| Rated current fuse (supply) | 0.63 A |
| Rated voltage DC UN (input) | 24 V |
| Rated voltage DC UN (output) | 24 V |
| Rated current Imax (output) | 0.1 A |
| LED status display per relay | green |
| Fuse per relay | No |
| LED status of the supply voltage | yellow |
| Power supply fuse | 630 mA |
| Connection on control side | SLDV-THR 5.08 |
| Number of poles (control side) | 64-pole |
| Wiring system | 1-wire |
| Mechanical service life | 5 x 106 switching cycles |
| Input voltage | 24 V DC ± 10% |
| Input current | 13 mA |
| Relay type | RSS |
| Contact material | AgNi gold flashed |
| Rated voltage | 24 V DC ± 10% |
| Max. DC continuous current | 0.1 A |
| Minimum contact current | 1 mA |
| Minimum contact voltage | 1 V |
| Rated input insulation voltage | <50 V AC |
| Rated output insulation voltage | <50 V AC |
| Overvoltage category input/input | III |
| Overvoltage category input/output | III |
| Overvoltage category output/output | III |
| Pollution severity level | 2 |
| Pulse voltage test (1,2/50μs) | 1.5 kV |
| Insulation test voltage AC | 0.35 kV |
| Clearance input/output | ≥ 6 mm |
| Clamping range, max. | 6 mm² |
| Clamping range, min. | 0.13 mm² |
| Flexible with sleeve, max. | 2.5 mm² |
| Flexible with sleeve, min. | 0.5 mm² |
| Flexible, max. H05(07) V-K | 4 mm² |
| Flexible, min. H05(07) V-K | 0.5 mm² |
| Max. wire cross-section, AWG | AWG 12 |
| Min. wire cross-section, AWG | AWG 26 |
| Sleeve with plastic collar, max. | 2.5 mm² |
| Solid, max. H05(07) V-U | 2.5 mm² |
| Solid, min. H05(07) V-U | 0.5 mm² |
| Stripping length | 6 mm |
| Tightening torque, max. | 0.6 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Type of connection | Clamping yoke |
| Clamping range, min. | 0.13 mm² |
| Clamping range, max. | 6 mm² |





Reviews
There are no reviews yet.