, Number of poles: 6, AgNi flash gold-plated, silver
Technical Specifications:
| Net weight | 10 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Number of poles | 6 |
| Performance-Category | 10 Gbit/s |
| Protection degree | IP20 |
| Shielding material | Steel, nickel-plated |
| Transmission rate | 10 Gbit/s |
| Insulation strength | ≥ 500 MΩ |
| Colour | silver |
| Colour chart (similar) | RAL 7001 |
| Insulation strength | ≥ 500 MΩ |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Contact material | Copper alloy |
| Contact surface | AgNi flash gold-plated |
| Operating temperature, min. | -25 °C |
| Operating temperature, max. | 85 °C |
| VPE length | 0 mm |
| VPE width | 0 mm |
| VPE height | 0 mm |





Reviews
There are no reviews yet.