Miniature fuse, quick-acting, 0.63 A, G-Si. 5 x 20
Technical Specifications:
| Depth | 5 mm |
| Depth (inches) | 0.197 inch |
| Height | 20 mm |
| Height (inches) | 0.787 inch |
| Width | 5 mm |
| Width (inches) | 0.197 inch |
| Net weight | 1.1 g |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | e55693ba-5f1b-4f6e-b99e-8d57d3de2235 |
| Colour | Light Grey |
| Version | Fuse accessories |
| Cartridge fuse | G-Si. 5 x 20 |
| Characteristics | quick-acting |
| Colour | Light Grey |
| Current | 0.63 A |
| Melting integral | 0.31 A²s |
| Optical function display | No |
| Power output (@ 1.5 In) | 1.1 W |
| Rated breaking capacity | 1.5 kA |
| Version | Fuse accessories |
| Voltage drop | 550 mV |
| Rated voltage | 250 V |
| Rated current | 0.63 A |
| Product images | |





Reviews
There are no reviews yet.