Miniature fuse, quick-acting, 3.15 A, G-Si. 5 x 20
Technical Specifications:
| Depth | 5 mm |
| Depth (inches) | 0.197 inch |
| Height | 20 mm |
| Height (inches) | 0.787 inch |
| Width | 5 mm |
| Width (inches) | 0.197 inch |
| Net weight | 1.08 g |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Colour | Light Grey |
| Version | Fuse accessories |
| Cartridge fuse | G-Si. 5 x 20 |
| Characteristics | quick-acting |
| Colour | Light Grey |
| Current | 3.15 A |
| Melting integral | 4 A²s |
| Optical function display | No |
| Power output (@ 1.5 In) | 2.2 W |
| Rated breaking capacity | 1.5 kA |
| Version | Fuse accessories |
| Voltage drop | 220 mV |
| Rated voltage | 250 V |
| Rated current | 3.15 A |
| Product images | |





Reviews
There are no reviews yet.