Mounting rail housing, OMNIMATE Housing – TERMINALBOX grey-beige, Housing base part, Connection technology, Width: 6 mm
Technical Specifications:
| Depth | 63 mm |
| Depth (inches) | 2.48 inch |
| Height | 91 mm |
| Height (inches) | 3.583 inch |
| Width | 6 mm |
| Width (inches) | 0.236 inch |
| Length | 0 mm |
| Net weight | 12.37 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Comparative Tracking Index (CTI) | 600 ≤ CTI |
| Insulating material | PA 66 |
| Insulating material group | I |
| Material | Plastic |
| Surface finish | untreated |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Colour | grey-beige |
| Encapsulation option | Yes |
| Protection degree | IP20 in installed state |
| Rail | TS 32 TS 35 |
| PCB thickness | 1 mm |
| Tolerance for the PCB shape | ±0.1 mm |
| Tolerance of circuit board thickness | ±0.1 mm |
| Alternitive colours | More on request |
| Customer specific cutouts possible | No |
| Customer specific labelling possible | Yes |
| Number of connection levels | 2 |
| Number of PCBs, max. | 1 |
| Cross-connection | Yes |
| Type of connection | Tension-clamp connection |
| Flip cover mountable | Yes |
| Marker integrateable | Yes |
| Cross-connection | Yes |
| Number of connection levels | 2 |





Reviews
There are no reviews yet.