GWDR PO (flat gasket – polyethylene), Sealing ring, M 16, Polyethylene
Technical Specifications:
| Height | 2 mm |
| Height (inches) | 0.079 inch |
| Net weight | 0.26 g |
| Operating temperature | -30 °C…90 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Cable glands | M 16 |
| Diameter of sealing ring | 20 mm |
| External thread | M 16 |
| Inside diameter D2 | 16 mm |
| Internal thread | M 16 |
| Material | Polyethylene |
| Number of wires | 1 |
| O.D. | 20 mm |
| Operating temperature range, max. | 90 °C |
| Operating temperature range, min. | -30 °C |
| Pitch of thread | 1.5 mm |
| Sealing | PE-HD |
| Silicone | Yes |
| Thickness | 2 mm |





Reviews
There are no reviews yet.