HDC enclosures, Size: 4, Protection degree: IP65 (in plugged condition), Cable entry from side, Plug housing, End-locking clamp, lower side, Standard, Size of cable entries: M 25
Technical Specifications:
| Height | 52 mm |
| Height (inches) | 2.047 inch |
| Width | 43 mm |
| Width (inches) | 1.693 inch |
| Net weight | 124.96 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Chemical resistance | Substance: Acetone Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Drilling oil Chemical resistance: Resistant Substance: Diesel Chemical resistance: Resistant Substance: Ethyl alcohol Chemical resistance: Resistant Substance: Transmission oil Chemical resistance: Resistant Substance: Hydraulic oil Chemical resistance: Resistant Substance: Coolant Chemical resistance: Resistant Substance: Petroleum benzine Chemical resistance: Resistant Substance: Sweat Chemical resistance: Resistant Substance: Premium gasoline Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Water Chemical resistance: Resistant Substance: UV Chemical resistance: Unstable Substance: Ozone Chemical resistance: Unstable |
| Cable entry | w. thread |
| Height of housing B | 52 mm |
| Total length housing | 73 mm |
| Width housing C | 43 mm |
| EMC housings | No |
| Housing main material | diecast aluminium |
| Material of locking element | Stainless steel, rust-proof |
| Protection degree | IP65 (in plugged condition) |
| Surface finish | Powder coating |
| BG | 4 |
| Cable entry | w. thread |
| Clamp version | End-locking clamp |
| Colour (RAL) | RAL 7035 |
| Design | Standard |
| Design of housing | Cable entry from side Plug housing |
| Design of locking system | End-locking clamp, lower side |
| Internal thread | M 25 |
| Number of cable entry on top | 0 |
| Number of cable entry sideways | 1 |
| Size | 4 |
| Size of cable entries | M 25 |
| Suitable for ModuPlug® | No |
| Top part/bottom part/lid | upper part |
| Type | Plug |





Reviews
There are no reviews yet.