HDC enclosures, Size: 6, Protection degree: IP65 with corresponding housing, Bulkhead housing, Side-locking clamp not replaceable, Side-locking clamp on lower side, Standard
Technical Specifications:
| Height | 29.3 mm |
| Height (inches) | 1.154 inch |
| Width | 55 mm |
| Width (inches) | 2.165 inch |
| Mounting dimension – height | 32 mm |
| Mounting dimension – width | 103 mm |
| Net weight | 159 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | e98b2b24-ba23-41bf-8d19-0dda3647412f |
| Height of base B1 | 5.3 mm |
| Height of housing B | 29.5 mm |
| Hole pitch length A2 | 103 mm |
| Total length housing | 93.3 mm |
| Width base C1 | 47 mm |
| EMC housings | No |
| Housing main material | diecast aluminium |
| Material of locking element | Stainless steel, rust-proof |
| Protection degree | IP65 with corresponding housing |
| Surface finish | Powder coating |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Explosion protection type | II 2G Ex ib IIC T6 Gb |
| BG | 6 |
| Clamp version | Side-locking clamp |
| Colour (RAL) | RAL 7035 |
| Design | Standard |
| Design of housing | Bulkhead housing |
| Design of locking system | Side-locking clamp not replaceable Side-locking clamp on lower side |
| Sealing | NBR |
| Size | 6 |
| Suitable for ModuPlug® | Yes |
| Top part/bottom part/lid | lower part |
| Type | Bulkhead (feed-through) |
| Type of connection | PUSH IN |





Reviews
There are no reviews yet.