HDC enclosures, Size: 6, Protection degree: IP65 (in plugged condition), Cable entry from side, Plug housing, Side-locking clamp on lower side, Standard, Size of cable entries: M 25
Technical Specifications:
| Depth | 93.3 mm |
| Depth (inches) | 3.673 inch |
| Height | 61 mm |
| Height (inches) | 2.402 inch |
| Width | 59 mm |
| Width (inches) | 2.323 inch |
| Net weight | 219 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Cable entry | w. thread |
| Height of housing B | 61 mm |
| Total length housing | 93.3 mm |
| Width housing C | 43 mm |
| EMC housings | No |
| Housing main material | diecast aluminium |
| Material of locking element | Stainless steel, rust-proof |
| Protection degree | IP65 (in plugged condition) |
| Surface finish | Powder coating |
| Tightening torque | 1.2 Nm |
| Explosion protection type | II 2G Ex ib IIC T6 Gb |
| BG | 6 |
| Cable entry | w. thread |
| Clamp version | Side-locking clamp |
| Colour (RAL) | RAL 7035 |
| Design | Standard |
| Design of housing | Cable entry from side Plug housing |
| Design of locking system | Side-locking clamp on lower side |
| Internal thread | M 25 |
| Number of cable entry sideways | 1 |
| Size | 6 |
| Size of cable entries | M 25 |
| Suitable for ModuPlug® | No |
| Tightening torque | 1.2 Nm |
| Top part/bottom part/lid | upper part |
| Type | Plug |





Reviews
There are no reviews yet.