HDC enclosures, Size: 8, Protection degree: IP65 (in plugged condition), Bulkhead housing, Side-locking clamp on lower side, Side-locking clamp replaceable
Technical Specifications:
| Depth | 141 mm |
| Depth (inches) | 5.551 inch |
| Height | 30 mm |
| Height (inches) | 1.181 inch |
| Width | 47 mm |
| Width (inches) | 1.85 inch |
| Net weight | 133.76 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Chemical resistance | Substance: Hydraulic oil Chemical resistance: Resistant Substance: Petrol Chemical resistance: Resistant Substance: UV Chemical resistance: Resistant Substance: Ozone Chemical resistance: Resistant |
| EMC housings | Yes |
| Housing main material | diecast aluminium |
| Material of locking element | PA 66/6 Stainless steel, rust-proof |
| Protection degree | IP65 (in plugged condition) |
| Surface finish | Powder coating |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| BG | 8 |
| Clamp version | Side-locking clamp |
| Colour (RAL) | RAL 9011 |
| Cover | without cover |
| Design of housing | Bulkhead housing |
| Design of locking system | Side-locking clamp on lower side Side-locking clamp replaceable |
| Sealing | FPM |
| Size | 8 |
| Suitable for ModuPlug® | Yes |
| Top part/bottom part/lid | lower part |
| Type | Bulkhead (feed-through) |





Reviews
There are no reviews yet.