HDC enclosures, Size: 4, Protection degree: IP65 (in plugged condition), Cable entry from side, Plug housing, End-locking clamp, lower side, high, Size of cable entries: M 32
Technical Specifications:
| Depth | 73 mm |
| Depth (inches) | 2.874 inch |
| Height | 72 mm |
| Height (inches) | 2.835 inch |
| Width | 43 mm |
| Width (inches) | 1.693 inch |
| Net weight | 183 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Chemical resistance | Substance: Hydraulic oil Chemical resistance: Resistant Substance: Petrol Chemical resistance: Resistant Substance: UV Chemical resistance: Resistant Substance: Ozone Chemical resistance: Resistant |
| Cable entry | w. thread |
| EMC housings | Yes |
| Housing main material | diecast aluminium |
| Protection degree | IP65 (in plugged condition) |
| Surface finish | Powder coating |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| BG | 4 |
| Cable entry | w. thread |
| Clamp version | End-locking clamp |
| Colour (RAL) | RAL 9011 |
| Design | high |
| Design of housing | Cable entry from side Plug housing |
| Design of locking system | End-locking clamp, lower side |
| Internal thread | M 32 |
| Number of cable entry on top | 0 |
| Number of cable entry sideways | 1 |
| Sealing | FPM |
| Size | 4 |
| Size of cable entries | M 32 |
| Suitable for ModuPlug® | Yes |
| Top part/bottom part/lid | upper part |
| Type | Plug |





Reviews
There are no reviews yet.