HDC enclosures, Size: 9, Protection degree: IP65 (in plugged condition), Bulkhead housing, End-locking clamp, lower side, Standard, with cover
Technical Specifications:
| Height | 55 mm |
| Height (inches) | 2.165 inch |
| Width | 143.3 mm |
| Width (inches) | 5.642 inch |
| Mounting dimension – height | 65 mm |
| Mounting dimension – width | 110 mm |
| Net weight | 399 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | e98b2b24-ba23-41bf-8d19-0dda3647412f |
| Chemical resistance | Substance: Acetone Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Drilling oil Chemical resistance: Resistant Substance: Diesel Chemical resistance: Resistant Substance: Ethyl alcohol Chemical resistance: Resistant Substance: Transmission oil Chemical resistance: Resistant Substance: Hydraulic oil Chemical resistance: Resistant Substance: Coolant Chemical resistance: Resistant Substance: Petroleum benzine Chemical resistance: Resistant Substance: Sweat Chemical resistance: Resistant Substance: Premium gasoline Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Water Chemical resistance: Resistant Substance: UV Chemical resistance: Unstable Substance: Ozone Chemical resistance: Unstable |
| Height of base B1 | 7 mm |
| Height of housing B | 40 mm |
| Hole pitch length A2 | 110 mm |
| Total length housing | 94 mm |
| Width base C1 | 89 mm |
| Width housing C | 82.5 mm |
| EMC housings | No |
| Housing main material | diecast aluminium |
| Material of locking element | Stainless steel, rust-proof |
| Protection class note | Protection class with secured cover: IP 65 |
| Protection degree | IP65 (in plugged condition) |
| Surface finish | Powder coating |
| Tightening torque | 2 Nm |
| BG | 9 |
| Clamp version | End-locking clamp |
| Colour (RAL) | RAL 7035 |
| Cover | with cover |
| Design | Standard |
| Design of cover | with cover |
| Design of housing | Bulkhead housing |
| Design of locking system | End-locking clamp, lower side |
| Sealing | NBR |
| Size | 9 |
| Suitable for ModuPlug® | No |
| Tightening torque | 2 Nm |
| Top part/bottom part/lid | lower part |
| Type | Bulkhead (feed-through) |
| Product information | When mounting the housings, make sure that the flat gasket is correctly seated. |





Reviews
There are no reviews yet.