HDC enclosures, Size: 12, Protection degree: IP65 (in plugged condition), Base housing, End-locking clamp, lower side, Standard, with cover, Size of cable entries: M 40
Technical Specifications:
| Depth | 143 mm |
| Depth (inches) | 5.63 inch |
| Height | 120 mm |
| Height (inches) | 4.724 inch |
| Width | 166.2 mm |
| Width (inches) | 6.543 inch |
| Mounting dimension – height | 106 mm |
| Mounting dimension – width | 111 mm |
| Net weight | 1,522 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Chemical resistance | Substance: Acetone Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Drilling oil Chemical resistance: Resistant Substance: Diesel Chemical resistance: Resistant Substance: Ethyl alcohol Chemical resistance: Resistant Substance: Transmission oil Chemical resistance: Resistant Substance: Hydraulic oil Chemical resistance: Resistant Substance: Coolant Chemical resistance: Resistant Substance: Petroleum benzine Chemical resistance: Resistant Substance: Sweat Chemical resistance: Resistant Substance: Premium gasoline Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Water Chemical resistance: Resistant Substance: UV Chemical resistance: Unstable Substance: Ozone Chemical resistance: Unstable |
| Cable entry | w. thread |
| Height of base B1 | 10 mm |
| Height of housing B | 120 mm |
| Hole pitch length A2 | 111 mm |
| Total length housing | 132 mm |
| Width base C1 | 120 mm |
| Width housing C | 90 mm |
| EMC housings | No |
| Housing main material | diecast aluminium |
| Material of locking element | Stainless steel, rust-proof |
| Protection class note | Protection class with secured cover: IP 65 |
| Protection degree | IP65 (in plugged condition) |
| Surface finish | Powder coating |
| Tightening torque | 1.2 Nm |
| BG | 12 |
| Cable entry | w. thread |
| Clamp version | End-locking clamp |
| Colour (RAL) | RAL 7035 |
| Cover | with cover |
| Design | Standard |
| Design of cover | with cover |
| Design of housing | Base housing |
| Design of locking system | End-locking clamp, lower side |
| Internal thread | M 40 |
| Number of cable entry on top | 0 |
| Number of cable entry sideways | 1 |
| Sealing | NBR |
| Size | 12 |
| Size of cable entries | M 40 |
| Suitable for ModuPlug® | Yes |
| Tightening torque | 1.2 Nm |
| Top part/bottom part/lid | lower part |
| Type | Base housing |





Reviews
There are no reviews yet.