HDC enclosures, Size: 3, Protection degree: IP65, Plug housing, Side-locking clamp on lower side, , Size of cable entries: 2*M32
Technical Specifications:
| Net weight | 296.56 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Chemical resistance | Substance: Acetone Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Drilling oil Chemical resistance: Resistant Substance: Diesel Chemical resistance: Resistant Substance: Ethyl alcohol Chemical resistance: Resistant Substance: Transmission oil Chemical resistance: Resistant Substance: Hydraulic oil Chemical resistance: Resistant Substance: Coolant Chemical resistance: Resistant Substance: Petroleum benzine Chemical resistance: Resistant Substance: Sweat Chemical resistance: Resistant Substance: Premium gasoline Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Water Chemical resistance: Resistant Substance: UV Chemical resistance: Unstable Substance: Ozone Chemical resistance: Unstable |
| Cable entry | w. thread |
| Height of housing B | 76 mm |
| Total length housing | 120 mm |
| Width housing C | 43 mm |
| Material of locking element | Stainless steel, rust-proof |
| Protection degree | IP65 |
| BG | 3 |
| Cable entry | w. thread |
| Clamp version | Side-locking clamp |
| Design of housing | Plug housing |
| Design of locking system | Side-locking clamp on lower side |
| Number of cable entry on top | 1 |
| Number of cable entry sideways | 1 |
| Size | 3 |
| Size of cable entries | 2*M32 |
| Suitable for ModuPlug® | Yes |
| Top part/bottom part/lid | upper part |





Reviews
There are no reviews yet.