HDC insert, Female, 500 V, 40 A, Number of poles: 6, Screw connection, Size: 3
Technical Specifications:
| Depth | 34.8 mm |
| Depth (inches) | 1.37 inch |
| Height | 41.7 mm |
| Height (inches) | 1.642 inch |
| Width | 51 mm |
| Width (inches) | 2.008 inch |
| Net weight | 66 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | b67daa31-7dca-434d-8290-da7fb52f83a2 |
| Height of socket | 41.7 mm |
| Total length base | 34.8 mm |
| Width | 51 mm |
| BG | 3 |
| Colour | Light Grey |
| Conductor cross-section | 3 mm² |
| Insulating material | Polyester glass-fibre reinforced, Polycarbonate |
| Insulation strength | ≥ 10¹⁰ Ω |
| Low smoke acc. DIN EN 45545-2 | Yes |
| Material | Polycarbonate, glass fibre reinforced |
| Number of poles | 6 |
| Plugging cycles, silver | 500 |
| Pollution severity | 3 |
| Rated current (DIN EN 61984) | 40 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 6 kV |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 500 V |
| Series | AOC |
| Size | 3 |
| Type | Female |
| Type of connection | Screw connection |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Volume resistance | 2.00 mΩ |
| Blade size, crosshead | 0.6 x 3.5 mm |
| Connection type PE | Screw connection |
| Fixing screw | M 4 |
| Rated cross-section | 4 mm² |
| Stripping length PE connection | 11 mm |
| Tightening torque, max. PE connection | 1.5 Nm |
| Tightening torque, min. PE connection | 1.2 Nm |
| Wire cross section, AWG (PE), max. | AWG 12 |
| Wire cross section, AWG (PE), min. | AWG 16 |
| Tightening torque, signal contact, max. | 1.5 Nm |
| Tightening torque, signal contact, min. | 1.2 Nm |
| BG | 3 |
| Conductor cross-section, max. | 4 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 1.5 mm² |
| Material | Polycarbonate, glass fibre reinforced |
| Size | 3 |
| Stripping length, rated connection | 11 mm |
| Type of connection | Screw connection |
| Volume resistance | 2.00 mΩ |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 12 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 16 |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 4 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 1.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 4 mm² |
| Wire cross-section, solid, max. | 4 mm² |
| Wire cross-section, solid, min. | 1.5 mm² |





Reviews
There are no reviews yet.