Female, gold, 0.14 – 2.5 mm²
Technical Specifications:
| Net weight | 2.15 g |
| Limit temperature | -55 °C … 135 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Colour | gold |
| Conductor cross-section, max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 0.14 mm² |
| Contact diameter, male Ø | 4.8 mm |
| Cross-section for connected wire | 0.14 – 2.5 mm² |
| Material | Copper alloy |
| Plugging cycles | ≥ 500 |
| Production methods | turned |
| Series | ModuPlug |
| Stripping length, rated connection | 2 mm |
| Surface finish | gold |
| Type | Female |
| Type of connection | Solder connection |
| Version insert | COAX |





Reviews
There are no reviews yet.