Male, gold, 0.2 – 0.5 mm²
Technical Specifications:
| Length | 14 mm |
| Length (inches) | 0.551 inch |
| Net weight | 0.15 g |
| Limit temperature | -55 °C … 130 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 6eabd5ae-2d6b-409e-8bdf-87c27ee10e40 |
| Conductor cross-section, max. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 0.2 mm² |
| Contact diameter, male Ø | 1 mm |
| Contact material | Copper alloy |
| Cross-section for connected wire | 0.2 – 0.5 mm² |
| Material | Copper alloy |
| Production methods | turned |
| Series | ModuPlug |
| Surface finish | gold |
| Type | Male |
| Type of connection | Crimp connection |
| Version insert | DSUB |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 24 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 20 |





Reviews
There are no reviews yet.