, Female, 400 V, 10 A, Number of poles: 4, PUSH IN, Size: 1
Technical Specifications:
| Depth | 14.6 mm |
| Depth (inches) | 0.575 inch |
| Height | 34 mm |
| Height (inches) | 1.339 inch |
| Width | 21 mm |
| Width (inches) | 0.827 inch |
| Length | 21 mm |
| Length (inches) | 0.827 inch |
| Net weight | 50 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Chemical resistance | Substance: Acetone Chemical resistance: Resistant Substance: Ammonia, watery Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Petrol Chemical resistance: Resistant Substance: Benzene Chemical resistance: Resistant Substance: Diesel oil Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Acetic acid, concentrated Chemical resistance: Resistant Substance: Potassium hydroxide Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Methanol Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Motor oil Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Lye, diluted Chemical resistance: Resistant Substance: Hydrochlorofluorocarbons Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Outdoor use Chemical resistance: Conditionally resistant |
| Width | 21 mm |
| BG | 1 |
| Colour | Light Grey |
| Insulating material | PC |
| Material | Polycarbonate |
| Number of poles | 4 |
| Plugging cycles | ≥ 500 |
| Pollution severity | 3 |
| Rated current (DIN EN 61984) | 10 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 4 kV |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 400 V |
| Rated voltage conductor-conductor (III/3) | 400 V |
| Rated voltage conductor-PE (III/3) | 230 V |
| Series | HA |
| Size | 1 |
| Surge voltage category | III |
| Type | Female |
| Type of connection | PUSH IN |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Tightening torque, max. according to the conductor cross-section | Conductor cross-section, min.: 0.14 mm² Conductor cross-section, max.: 1.5 mm² |
| BG | 1 |
| Conductor cross-section, max. | 1.5 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 0.14 mm² |
| Material | Polycarbonate |
| Size | 1 |
| Stripping length, rated connection | 4.2 mm |
| Type of connection | PUSH IN |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 26 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 16 |





Reviews
There are no reviews yet.