HDC insert, Male, 500 V, 16 A, Number of poles: 24, SNAP IN, Size: 12
Technical Specifications:
| Depth | 111 mm |
| Depth (inches) | 4.37 inch |
| Height | 36.3 mm |
| Height (inches) | 1.429 inch |
| Width | 34 mm |
| Width (inches) | 1.339 inch |
| Net weight | 106 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | b67daa31-7dca-434d-8290-da7fb52f83a2 |
| Width | 34 mm |
| BG | 12 |
| Colour | grey light grey (RAL 7035) |
| Insulating material | PC glass-fibre reinforced (UL-listed and railway-certified) |
| Insulation strength | 1010 Ω |
| Low smoke acc. DIN EN 45545-2 | Yes |
| Material | Copper alloy PA 66 |
| Number of poles | 24 |
| Plugging cycles, silver | ≥ 500 |
| Pollution severity | 3 |
| Rated current (cUR) | Wire connection cross section AWG: AWG 20 Rated current: 6.6 A |
| Rated current (DIN EN 61984) | 16 A |
| Rated current (UR) | Wire connection cross section AWG: AWG 20 Rated current: 5 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 6 kV |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 500 V |
| Rated voltage according to UL/CSA | 600 V AC/DC |
| Series | HE |
| Size | 12 |
| Surface finish | Silver passivated |
| Type | Male |
| Type of connection | SNAP IN |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Connection type PE | Screw connection |
| Rated cross-section | 4 mm² |
| BG | 12 |
| Conductor cross-section, max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 1 mm² |
| Material | Copper alloy PA 66 |
| Size | 12 |
| Stripping length, rated connection | 10 mm |
| Surface finish | Silver passivated |
| Type of connection | SNAP IN |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 1 mm² |
| Wire cross-section, solid, max. | 2.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, min. | 1 mm² |





Reviews
There are no reviews yet.