HDC insert, Female, Crimp connection, Size: 250
Technical Specifications:
| Length | 83.2 mm |
| Length (inches) | 3.276 inch |
| Diameter | 32 mm |
| Net weight | 117.2 g |
| Limit temperature | -50 °C … 120 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 6eabd5ae-2d6b-409e-8bdf-87c27ee10e40 |
| BG | 250 |
| Colour | black |
| Conductor cross-section | 95 mm² |
| Insulating material | PA GF |
| Insulation strength | 1010 Ω |
| Material | Copper alloy |
| Operating voltage, max. (total temperature=60°C) | 2,300 V |
| Pollution severity | PD 2 (PD 3) |
| Rated current acc. to DIN EN 61984 (ambient temperature=20°C) | 290 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 15 kV |
| Series | HighPower |
| Size | 250 |
| Surface finish | Silver passivated |
| Type | Female |
| Type of connection | Crimp connection |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Volume resistance | ≤0.1 mΩ |
| Connection type PE | Crimp connection Screw connection |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984), power contact | 15 kV |
| Stripping length, performance contact | 24 mm |
| Type of connection, power contact | Crimp connection |
| BG | 250 |
| Conductor cross-section, max. | 95 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 95 mm² |
| Material | Copper alloy |
| Size | 250 |
| Stripping length, rated connection | 24 mm |
| Surface finish | Silver passivated |
| Type of connection | Crimp connection |
| Volume resistance | ≤0.1 mΩ |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 3/0 |
| Product information | Depending on the intended operation, internally generated voltages can superimpose the working voltage and contain corresponding peaks. It is imperative to ensure that these peak voltages do not exceed the rated voltage. For applications outside of this specification, please contact us. |





Reviews
There are no reviews yet.