HDC insert, Pin, Crimp connection, Size: 550
Technical Specifications:
| Length | 91 mm |
| Length (inches) | 3.583 inch |
| Diameter | 43 mm |
| Net weight | 198 g |
| Limit temperature | -50 °C … 120 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 6eabd5ae-2d6b-409e-8bdf-87c27ee10e40 |
| BG | 550 |
| Colour | black |
| Conductor cross-section | 120 mm² |
| Insulating material | PA GF |
| Insulation strength | 1010 Ω |
| Material | Copper alloy |
| Operating voltage, max. (total temperature=60°C) | 3,000 V |
| Plugging cycles | ≥ 500 |
| Pollution severity | PD 2 (PD 3) |
| Rated current acc. to DIN EN 61984 (ambient temperature=20°C) | 395 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 15 kV |
| Series | HighPower |
| Size | 550 |
| Surface finish | Silver passivated |
| Type | Pin |
| Type of connection | Crimp connection |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Volume resistance | ≤0.1 mΩ |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984), power contact | 15 kV |
| Stripping length, performance contact | 30 mm |
| Type of connection, power contact | Crimp connection |
| BG | 550 |
| Conductor cross-section, max. | 120 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 120 mm² |
| Material | Copper alloy |
| Size | 550 |
| Stripping length, rated connection | 30 mm |
| Surface finish | Silver passivated |
| Type of connection | Crimp connection |
| Volume resistance | ≤0.1 mΩ |
| Product information | Depending on the intended operation, internally generated voltages can superimpose the working voltage and contain corresponding peaks. It is imperative to ensure that these peak voltages do not exceed the rated voltage. For applications outside of this specification, please contact us. |





Reviews
There are no reviews yet.