Accessories, Screw connection, Size: 550
Technical Specifications:
| Length | 39.3 mm |
| Length (inches) | 1.547 inch |
| Diameter | 17.4 mm |
| Net weight | 8 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| BG | 550 |
| Colour | black |
| Insulating material | Polyamide with fibre optic |
| Insulation strength | 1010 Ω |
| Material | PA 66 GF 30 Stainless steel, rust-proof |
| Pollution severity | PD 2 (PD 3) |
| Series | HighPower |
| Size | 550 |
| Type of connection | Screw connection |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Colour | black |
| Material | PA 66 GF 30 Stainless steel, rust-proof |
| Series | HighPower |
| Type of connection | Screw connection |
| Version insert | HighPower 550 A |
| Product information | Depending on the intended operation, internally generated voltages can superimpose the working voltage and contain corresponding peaks. It is imperative to ensure that these peak voltages do not exceed the rated voltage. For applications outside of this specification, please contact us. |





Reviews
There are no reviews yet.