, Size: 550
Technical Specifications:
| Depth | 66 mm |
| Depth (inches) | 2.598 inch |
| Height | 40.9 mm |
| Height (inches) | 1.61 inch |
| Width | 79.5 mm |
| Width (inches) | 3.13 inch |
| Net weight | 80 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Width | 79.5 mm |
| BG | 550 |
| Colour | black |
| Design of housing | Bulkhead housing |
| Size | 550 |
| Surface finish | Powder-coated |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Protection degree | IP68 (in plugged condition) |
| Colour | black |
| Surface finish | Powder-coated |
| Product information | Depending on the intended operation, internally generated voltages can superimpose the working voltage and contain corresponding peaks. It is imperative to ensure that these peak voltages do not exceed the rated voltage. For applications outside of this specification, please contact us. |





Reviews
There are no reviews yet.