HDC insert, Female, 400 V, 40 A, Number of poles: 2, Axial screw connection, Size: 1
Technical Specifications:
| Net weight | 21 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| BG | 1 |
| Colour | grey |
| Number of poles | 2 |
| Number of power contacts | 2 |
| Plugging cycles, tin | ≥ 500 |
| Pollution severity | 3 |
| Rated current (DIN EN 61984) | 40 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 6 kV |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 400 V |
| Series | HQ |
| Size | 1 |
| Surge voltage category | III |
| Type | Female |
| Type of connection | Axial screw connection |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Tightening torque, max. | 1.5 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Type of connection, power contact | Axial screw connection |
| Stripping length, signal | 6 mm |
| Tightening torque, max. | 1.5 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| BG | 1 |
| Conductor cross-section, max. | 10 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 1.5 mm² |
| Size | 1 |
| Type of connection | Axial screw connection |





Reviews
There are no reviews yet.