HDC insert, Male, 230 V, 16 A, Number of poles: 5, PUSH IN, Size: 1
Technical Specifications:
| Height | 41 mm |
| Height (inches) | 1.614 inch |
| Width | 21 mm |
| Width (inches) | 0.827 inch |
| Length | 21 mm |
| Length (inches) | 0.827 inch |
| Net weight | 50 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Height of plug | 38 mm |
| Total length base | 21 mm |
| Width | 21 mm |
| BG | 1 |
| Colour | beige |
| Insulating material | PC glass-fibre reinforced (UL-listed and railway-certified) |
| Low smoke acc. DIN EN 45545-2 | Yes |
| Material | Copper alloy |
| Number of poles | 5 |
| Plugging cycles, gold | ≥ 500 |
| Plugging cycles, silver | ≥ 500 |
| Pollution severity | 3 |
| Rated current (DIN EN 61984) | 16 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 6 kV |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 230 V |
| Rated voltage according to UL/CSA | 600 V AC/DC |
| Series | HQ |
| Size | 1 |
| Surge voltage category | III |
| Type | Male |
| Type of connection | PUSH IN |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Volume resistance | ≤2 mΩ |
| Connection type PE | Screw connection |
| Rated cross-section | 2.5 mm² |
| Tightening torque, max. PE connection | 0.55 Nm |
| Tightening torque, min. PE connection | 0.5 Nm |
| Wire cross section, AWG (PE), max. | AWG 20 |
| Wire cross section, AWG (PE), min. | AWG 14 |
| Tightening torque, max. | 0.8 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Tightening torque, max. | 0.8 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| BG | 1 |
| Conductor cross-section, max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 0.5 mm² |
| Material | Copper alloy |
| Size | 1 |
| Stripping length, rated connection | 10 mm |
| Type of connection | PUSH IN |
| Volume resistance | ≤2 mΩ |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 20 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 14 |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 0.5 mm² |





Reviews
There are no reviews yet.