HDC enclosures, Size: 3, Protection degree: IP66 (in plugged condition), IP68 (in plugged condition), Bulkhead housing, Clamping yoke connection, Standard
Technical Specifications:
| Height | 30 mm |
| Height (inches) | 1.181 inch |
| Width | 58 mm |
| Width (inches) | 2.283 inch |
| Mounting dimension – height | 32 mm |
| Mounting dimension – width | 70 mm |
| Net weight | 141.68 g |
| Limit temperature | -50 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Chemical resistance | Substance: Acetone Chemical resistance: Resistant Substance: Diesel oil Chemical resistance: Unstable Substance: Ethyl alcohol Chemical resistance: Resistant Substance: Transmission oil Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Hydraulic oil Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Petroleum benzine Chemical resistance: Unstable Substance: Sweat Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Premium gasoline Chemical resistance: Unstable Substance: Water Chemical resistance: Resistant Substance: UV Chemical resistance: Resistant Substance: Ozone Chemical resistance: Resistant |
| Cable entry | w. thread |
| Height of housing B | 30 mm |
| Hole pitch length A2 | 70 mm |
| Total length housing | 132 mm |
| EMC housings | Yes |
| Housing main material | diecast aluminium |
| Protection degree | IP66 (in plugged condition) IP68 (in plugged condition) |
| Surface finish | Powder coating |
| BG | 3 |
| Cable entry | w. thread |
| Clamp version | Clamping yoke connection |
| Colour (RAL) | RAL 9011 RAL 9005 |
| Design | Standard |
| Design of housing | Bulkhead housing |
| Design of locking system | Clamping yoke connection |
| Sealing | Silicone |
| Size | 3 |
| Suitable for ModuPlug® | Yes |
| Top part/bottom part/lid | lower part |
| Type | Bulkhead (feed-through) |
| Product information | When mounting the housings, make sure that the flat gasket is correctly seated. |





Reviews
There are no reviews yet.