HDC enclosures, Size: 8, Protection degree: IP68, IP69K, IP68 (in plugged condition), , Clamping yoke connection, Standard
Technical Specifications:
| Depth | 217 mm |
| Depth (inches) | 8.543 inch |
| Height | 21 mm |
| Height (inches) | 0.827 inch |
| Width | 72 mm |
| Width (inches) | 2.835 inch |
| Net weight | 305 g |
| Limit temperature | -50 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| BG | 8 |
| Colour | Silver grey black (similar to RAL 9005) |
| Series | HighPower |
| Size | 8 |
| Type | Counter-frame |
| Protection degree | IP68 IP69K IP68 (in plugged condition) |
| Colour | Silver grey black (similar to RAL 9005) |
| Series | HighPower |
| Type | Counter-frame |
| Product information | Depending on the intended operation, internally generated voltages can superimpose the working voltage and contain corresponding peaks. It is imperative to ensure that these peak voltages do not exceed the rated voltage. For applications outside of this specification, please contact us. |





Reviews
There are no reviews yet.