HDC enclosures, Size: 8, Protection degree: IP68, IP69K, IP68 (in plugged condition), Plug housing, Clamping yoke connection, Standard
Technical Specifications:
| Depth | 192 mm |
| Depth (inches) | 7.559 inch |
| Height | 120 mm |
| Height (inches) | 4.724 inch |
| Width | 64 mm |
| Width (inches) | 2.52 inch |
| Net weight | 822.72 g |
| Limit temperature | -50 °C … 120 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Chemical resistance | Substance: Acetone Chemical resistance: Resistant Substance: Diesel oil Chemical resistance: Unstable Substance: Ethyl alcohol Chemical resistance: Resistant Substance: Transmission oil Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Hydraulic oil Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Petroleum benzine Chemical resistance: Unstable Substance: Sweat Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Premium gasoline Chemical resistance: Unstable Substance: Water Chemical resistance: Resistant Substance: UV Chemical resistance: Resistant Substance: Ozone Chemical resistance: Resistant |
| BG | 8 |
| Colour | black black (similar to RAL 9005) |
| Design of housing | Plug housing |
| Series | HighPower |
| Size | 8 |
| Surface finish | Powder coating |
| Type | Plug |
| Protection degree | IP68 IP69K IP68 (in plugged condition) |
| EMC housings | Yes |
| Housing main material | diecast aluminium |
| Material of locking element | Stainless steel, rust-proof |
| Protection degree | IP68 IP69K IP68 (in plugged condition) |
| Series | HighPower |
| Surface finish | Powder coating |
| Tightening torque | 11 Nm |
| BG | 8 |
| Clamp version | Clamping yoke connection |
| Colour (RAL) | RAL 9011 RAL 9005 |
| Design | Standard |
| Design of housing | Plug housing |
| Design of locking system | Clamping yoke connection |
| Size | 8 |
| Tightening torque | 11 Nm |
| Top part/bottom part/lid | upper part |
| Type | Plug |
| Product information | Depending on the intended operation, internally generated voltages can superimpose the working voltage and contain corresponding peaks. It is imperative to ensure that these peak voltages do not exceed the rated voltage. For applications outside of this specification, please contact us. |





Reviews
There are no reviews yet.