RockStar® HDC kits-Heavy-duty connectors, Kit, HA, Size: 1, Poles: 4, Screw connection, 400 V, 16 A, Plastic, M 20
Technical Specifications:
| Net weight | 121 g |
| Limit temperature | -30 °C … 80 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | bfb1c983-6f18-4ba4-8907-38aad6aee076 |
| Housing main material | Plastic |
| Protection degree | IP65 (in plugged condition) |
| Series | HA |
| BG | 1 |
| Colour (RAL) | RAL 7035 |
| Number of cable entry on top | 1 |
| Size | 1 |
| Size of cable entries | M 20 |
| Type of connection | Screw connection |
| BG | 1 |
| Cable glands | M 20 |
| Connection type PE | Screw connection |
| Material | Plastic |
| Number of poles | 4 |
| Rated current (DIN EN 61984) | 16 A |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 400 V |
| Series | HA |
| Size | 1 |
| BG | 1 |
| Conductor cross-section, max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 0.5 mm² |
| Material | Plastic |
| Max. torque for main contact | 0.55 Nm |
| Min. torque for main contact | 0.5 Nm |
| Size | 1 |
| Type of connection | Screw connection |





Reviews
There are no reviews yet.