Data use, 50 V, 10 A, Number of poles: 1, Crimp connection, Male, Required plug-in slots:
Technical Specifications:
| Depth | 46.2 mm |
| Depth (inches) | 1.819 inch |
| Height | 16.5 mm |
| Height (inches) | 0.65 inch |
| Width | 18 mm |
| Width (inches) | 0.709 inch |
| Net weight | 22.2 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | fa505316-3e43-4ad0-930c-360dfdbe182a |
| Material | Polycarbonate |
| Number of poles | 1 |
| Plugging cycles | ≥ 500 |
| Pollution severity | 3 |
| Rated current (DIN EN 61984) | 10 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 0.8 kV |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 50 V |
| Series | ModuPlug |
| Surge voltage category | III |
| Type | Male |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Conductor cross-section, max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 0.14 mm² |
| Stripping length, rated connection | 8 mm |
| Type of connection | Crimp connection |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 14 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 26 |





Reviews
There are no reviews yet.