Accessories
Technical Specifications:
| Height | 34.8 mm |
| Height (inches) | 1.37 inch |
| Width | 12.2 mm |
| Width (inches) | 0.48 inch |
| Net weight | 8 g |
| Limit temperature | -40 °C … 90 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 2ac5c63f-7f5e-465a-860d-49cfb7bbe5b5 |
| Category | Cat. 5e |
| Coding | D-coded |
| Contact surface | Gold-plated |
| Insulation strength | ≥ 100 MΩ |
| Number of poles | 4 |
| Plugging cycles | 100 |
| Pollution severity | 2 |
| Rated current | 4 A |
| Rated voltage | 250 V |
| Transmission rate | 100 MBit/s |
| Type | Pin |





Reviews
There are no reviews yet.