Crimp contact
Technical Specifications:
| Net weight | 0.001 g |
| Limit temperature | -40 °C … 90 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 6eabd5ae-2d6b-409e-8bdf-87c27ee10e40 |
| Conductor cross-section, max. | 0.25 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 0.14 mm² |
| Contact diameter, male Ø | 1 mm |
| Contact material | Copper alloy |
| Material | Copper alloy |
| Plugging cycles | ≥ 100 |
| Production methods | turned |
| Series | ModuPlug |
| Stripping length, rated connection | 4.5 mm |
| Surface finish | gold |
| Type | Pin |
| Type of connection | Crimp connection |
| Version insert | MBUS |
| Contact surface | Gold-plated |
| Plugging cycles | ≥ 100 |
| Rated current | 4 A |
| Transmission rate | 100 MBit/s |
| Type | Pin |





Reviews
There are no reviews yet.