Module, 150 V, 10 A, Number of poles: 42, Crimp connection, Male, Required plug-in slots: 2
Technical Specifications:
| Depth | 34 mm |
| Depth (inches) | 1.339 inch |
| Height | 34 mm |
| Height (inches) | 1.339 inch |
| Width | 33.9 mm |
| Width (inches) | 1.335 inch |
| Length | 29.3 mm |
| Length (inches) | 1.154 inch |
| Net weight | 30.4 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Insulation strength | 1012 Ω |
| Material | Polycarbonate, glass fibre reinforced |
| Number of poles | 42 |
| Plugging cycles | ≥ 500 |
| Pollution severity | 3 |
| Rated current (DIN EN 61984) | 10 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 2.5 kV |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 150 V |
| Rated voltage according to UL/CSA | 600 V |
| Required plug-in slots | 2 |
| Series | ModuPlug |
| Surge voltage category | III |
| Type | Male |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Connection type PE | Screw connection via module frame |
| Conductor cross-section, max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 0.14 mm² |
| Stripping length, rated connection | 8 mm |
| Type of connection | Crimp connection |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 14 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 26 |





Reviews
There are no reviews yet.