Mounting rail housing, OMNIMATE Housing – TERMINALBOX Transparent, Flip cover, Width: 5.9 mm
Technical Specifications:
| Depth | 1.6 mm |
| Depth (inches) | 0.063 inch |
| Height | 17.6 mm |
| Height (inches) | 0.693 inch |
| Width | 5.9 mm |
| Width (inches) | 0.232 inch |
| Net weight | 0.16 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Comparative Tracking Index (CTI) | 600 ≤ CTI |
| Insulating material | PC |
| Material | Plastic |
| Surface finish | untreated |
| UL 94 flammability rating | V-2 |
| Colour | Transparent |
| Colour chart (similar) | – |
| Protection degree | IP20 in installed state |
| Alternitive colours | More on request |
| Number of PCBs, max. | 1 |
| Number of poles | 5 |
| Number of poles | 5 |





Reviews
There are no reviews yet.