Accessories, Crosshead screw
Technical Specifications:
| Depth | 5.6 mm |
| Depth (inches) | 0.22 inch |
| Height | 5.6 mm |
| Height (inches) | 0.22 inch |
| Width | 15.1 mm |
| Width (inches) | 0.594 inch |
| Net weight | 0.647 g |
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Comparative Tracking Index (CTI) | ≥ 600 |
| Material | Steel |
| Surface finish | Miscellaneous |
| Colour | grey |
| Colour chart (similar) | RAL 7035 |
| Encapsulation option | No |
| Protection degree | IP20 |





Reviews
There are no reviews yet.