Passive isolator, Input : 0-20 mA, Output : 0-20 mA
Technical Specifications:
| Depth | 63.2 mm |
| Depth (inches) | 2.488 inch |
| Width | 6 mm |
| Width (inches) | 0.236 inch |
| Length | 91 mm |
| Length (inches) | 3.583 inch |
| Net weight | 44.3 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -25 °C…60 °C |
| SIL in compliance with IEC 61508 | None |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 35d83707-6a3b-45b5-b9f8-6ba8184c863e |
| Input current | 0(4)…20 mA current loop |
| Number of inputs | 1 |
| Pick-up current | <100 µA |
| Voltage drop | 2.5….3 V at 20 mA |
| Cut-off frequency (-3 dB) | 100 Hz |
| Load impedance current | ≤ 500 Ω |
| Number of outputs | 1 |
| Output current | 0…20 mA |
| Accuracy | <0.1 % of end value |
| Configuration | none |
| Long-term drift | 0 |
| Nominal power consumption | 2 VA |
| Operating altitude | ≤ 2000 m |
| Protection degree | IP20 |
| Rail | TS 35 |
| Temperature coefficient | ≤ 50 ppm/K of measured value at 0 Ω load resistance |
| Voltage supply | via the input measuring circuit |
| EMC standards | EN 61000-6 |
| Galvanic isolation | between input/output |
| Pollution severity | 2 |
| Rated voltage | 100 V |
| Surge voltage category | I |
| Test voltage | 0.3 kV |
| Type of connection | Tension-clamp connection |
| Clamping range, rated connection | 1.5 mm² |
| Clamping range, min. | 0.5 mm² |
| Clamping range, max. | 1.5 mm² |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 26 |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 16 |
| Wire cross-section, solid, min. | 0.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, max. | 1.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, min. (AWG) | AWG 26 |
| Wire cross-section, solid, max. (AWG) | AWG 16 |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 1.5 mm² |
| Wire cross-section, finely stranded, min. (AWG) | AWG 26 |
| Wire cross-section, finely stranded, max. (AWG) | AWG 16 |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 1.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), max. | 1.5 mm² |
| Long specification | Standard signal passive isolator, input-loop powered1-channel passive isolator in 6 mm width input-loop powered,for transmitting and isolating analogue DC current signals 0/4…20 mA.Add-on housing for TS35 rail mountingDimensions: L/W/H 91/ 6/ 63.2 mmTension-clamp connection / Nominal cross-section 1.5 mm2Protection degree: IP 20 Input 0/4…20 mAVoltage drop 2.5… 3 V at 20 mAOutput 0/4…20 mALoad resistance < 500 OhmTransmission error < 0,1 % v. E.Auxiliary power 0/4…20 mA input current loopAmbient temperature range -25 °C…+60 °CIsolation EN 50178 , 2-way isolation up to 510 VeffApprovals cURus, CSAType MCZ CCC 0-20mA/0-20mA |
| Short specification | Standard signal passive isolator, input-loop powered1-channel signal passive isolator in 6 mm width with input current loop feed,for transmitting and isolating analogue DC current signals from 0/4 to 20 mA |





Reviews
There are no reviews yet.