DC/f transformer, Input : 0-20 mA, Output frequency: 0…1/ 4/ 8/ 16 kHz
Technical Specifications:
| Depth | 63.2 mm |
| Depth (inches) | 2.488 inch |
| Width | 6 mm |
| Width (inches) | 0.236 inch |
| Length | 91 mm |
| Length (inches) | 3.583 inch |
| Net weight | 28.3 g |
| Storage temperature | -20 °C…85 °C |
| Operating temperature | 0 °C…60 °C |
| SIL in compliance with IEC 61508 | None |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | c2a21576-d875-4548-ae68-5e7f85ddf0c7 |
| Input current | 0…20 mA |
| Input resistance, current | 50 Ω |
| Number of inputs | 1 |
| Voltage drop | 1 V at 20 mA |
| Load impedance current | ≤ 600 Ω |
| Number of outputs | 1 |
| Output current | max. 20 mA |
| Output frequency | 0…1/ 4/ 8/ 16 kHz |
| Output level | PNP, Ub-0.7 V |
| Accuracy | 0.2 % v. FSR |
| Configuration | DIP switch |
| Current consumption | 14 mA without load |
| Long-term drift | 0 |
| Nominal power consumption | 2 VA |
| Operating altitude | ≤ 2000 m |
| Protection degree | IP20 |
| Rail | TS 35 |
| Temperature coefficient | ≤ 250 ppm/K |
| Voltage supply | 24 V DC ± 10 % |
| EMC standards | EN 61000-6 |
| Galvanic isolation | between input ⁄ output ⁄ supply |
| Impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation voltage | 1 kV DC |
| Insulation voltage input or output/rail | 4 kVeff / 1 min. |
| Pollution severity | 2 |
| Rated voltage | 100 V |
| Surge voltage category | III |
| Test voltage | 0.3 kV |
| Type of connection | Tension-clamp connection |
| Clamping range, rated connection | 1.5 mm² |
| Clamping range, min. | 0.5 mm² |
| Clamping range, max. | 1.5 mm² |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 26 |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 16 |
| Wire cross-section, solid, min. | 0.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, max. | 1.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, min. (AWG) | AWG 26 |
| Wire cross-section, solid, max. (AWG) | AWG 16 |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 1.5 mm² |
| Wire cross-section, finely stranded, min. (AWG) | AWG 26 |
| Wire cross-section, finely stranded, max. (AWG) | AWG 16 |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 1.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), max. | 1.5 mm² |
| Long specification | DC/f converter for converting a 0…20 mA standard signal to 0…1/ 4/ 8/ 16 kHz, configured with DIP switchesDC/f converter in 6 mm width with external power supply for transmitting and converting a 0…20 mA standard signal into a proportional 0…1/ 4/ 8/ 16 kHz rectangular-form frequency. The input and output circuits are electrically isolated. Add-on housing for TS35 rail mounting Dimensions: L/W/H 91/ 6/ 63.2 mm Tension-clamp connection / Nominal cross-section 1.5 mm2Protection degree: IP 20 Input 0…20 mAOutput 0…1 kHz/ 4 kHz/ 8 kHz/ 16 kHz PNP: UB – 0.7V / max. 20 mATransmission error < 0,2 % v. E. Temperature coefficient < 250 ppm KAuxiliary power 24 V DC +/- 10 % Ambient temperature range 0°C…+50 °C Isolation 1.5 kV Rated voltage 100 V Overvoltage category III pollution degree 2 Type MCZ VFC 0-20MA |
| Short specification | DC/f converter for converting a 0…20 mA standard signal to 0…1/ 4/ 8/ 16 kHz, configured with DIP switchesDC/f converter in 6 mm width with external power supply, for transmitting and converting a 0…20 mA standard signal into a proportional 0…1/ 4/ 8/ 16 kHz rectangular frequency. The input and output circuits are electrically isolated.n> |





Reviews
There are no reviews yet.