Temperature converter, 2-/3-wire connection technology, Output current loop powered, Tension-clamp connection, Output : 4-20 mA
Technical Specifications:
| Depth | 63.2 mm |
| Depth (inches) | 2.488 inch |
| Width | 6 mm |
| Width (inches) | 0.236 inch |
| Length | 91 mm |
| Length (inches) | 3.583 inch |
| Net weight | 28.9 g |
| Storage temperature | -25 °C…85 °C |
| Operating temperature | -25 °C…50 °C |
| SIL in compliance with IEC 61508 | None |
| MTTF | 1,066 a |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c, 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | c2a21576-d875-4548-ae68-5e7f85ddf0c7 |
| Number of inputs | 1 |
| Sensor | PT100 (3 wire) |
| Sensor supply | 0.8 mA / 9…30 V DC |
| Temperature input range | 0…300 °C |
| Load impedance current | ≤ 600 Ω |
| Number of outputs | 1 |
| Output current | 4…20 mA (current loop) at 9…30V DC |
| Accuracy | Typ.: 0.2 %, máx. 0.5 % v. FSR |
| Configuration | none |
| Linearity | Yes |
| Long-term drift | 0 |
| Nominal power consumption | 2 VA |
| Operating altitude | ≤ 2000 m |
| Protection degree | IP20 |
| Rail | TS 35 |
| Step response time | 10 ms |
| Temperature coefficient | max. ± 250 ppm/K |
| Voltage supply | Output loop powered max. 30 V/ min. 9 V + (20 mA x RL) |
| EMC standards | EN 61000-6 |
| Galvanic isolation | Without isolation |
| Pollution severity | 2 |
| Rated voltage | 50 V |
| Surge voltage category | I |
| Type of connection | Tension-clamp connection |
| Clamping range, rated connection | 1.5 mm² |
| Clamping range, min. | 0.5 mm² |
| Clamping range, max. | 1.5 mm² |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 26 |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 16 |
| Wire cross-section, solid, min. | 0.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, max. | 1.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, min. (AWG) | AWG 26 |
| Wire cross-section, solid, max. (AWG) | AWG 16 |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 1.5 mm² |
| Wire cross-section, finely stranded, min. (AWG) | AWG 26 |
| Wire cross-section, finely stranded, max. (AWG) | AWG 16 |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 1.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), max. | 1.5 mm² |
| Long specification | PT100 temperature measuring transformer, output-loop powered,3-wire connection technologyRTD measuring transformer in 6 mm width 4…20 mA output-loop poweredwithout electrical isolation, for transmitting PT100 2-/3-wire signals.Input temperature range 0…+300 °C. Add-on housing for TS35 rail mountingDimensions: L/W/H 91/ 6/ 63.2 mmTension-clamp connection / Nominal cross-section 1.5 mm2Protection degree: IP 20 Input PT100, 2-/3-wireOutput 4…20 mALoad resistance Transmission error Auxiliary power via 4…20 mA current loopAmbient temperature range 0°C…+50 °C< 0,2 % v. E.Isolation no electrical isolationApprovals cURus, CSATypeMCZ PT100/3 CLP 0…300C |
| Short specification | PT100 temperature measuring transformer, output-loop powered,3-wire connection technologyRTD measuring transformer in 6 mm width, 4…20 mA output-loop poweredwithout electrical isolation, for transmitting PT100 2-/3-wire signals.Input temperature range 0…+300 °C. |





Reviews
There are no reviews yet.