MCZ SERIES, Relay module, Number of contacts: 1, CO contact AgSnO gold-plated, Rated control voltage: 24 V DC ±20 %, Continuous current: 6 A, Tension-clamp connection, Test button available: No
Technical Specifications:
| Depth | 63.2 mm |
| Depth (inches) | 2.488 inch |
| Height | 91 mm |
| Height (inches) | 3.583 inch |
| Width | 6.1 mm |
| Width (inches) | 0.24 inch |
| Net weight | 26 g |
| Storage temperature | -40 °C…60 °C |
| Operating temperature | -25 °C…50 °C |
| Humidity | 5 – 93% rel. humidity, Tu = 40°C, no condensation |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 7a |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 35d83707-6a3b-45b5-b9f8-6ba8184c863e |
| Certificate No. (cURus) | E141197 |
| Rated control voltage | 24 V DC ±20 % |
| Rated current DC | 6.3 mA |
| Power rating | 156 mW |
| Status indicator | Green LED |
| Protective circuit | Free-wheeling diode Reverse polarity protection |
| Rated switching voltage | 250 V AC |
| Continuous current | 6 A |
| Max. switching frequency at rated load | 0.1 Hz |
| Max. switching voltage, AC | 250 V |
| Max. switching voltage, DC | 250 V |
| Min. switching power | 1 mA @ 1 V |
| Inrush current | 6 A |
| AC switching capacity (resistive), max. | 1500 VA |
| DC switching capacity (resistive), max. | 120 W @ 24 V |
| Switch-on delay | <5 ms |
| Switch-off delay | <15 ms |
| Contact type | 1 CO contact (AgSnO gold-plated) |
| Mechanical service life | 10 x 106 switching cycles |
| Rail | TS 35 |
| Test button available | No |
| Mechanical switch position indicator | No |
| Open sides | right |
| Colour | beige |
| UL94 flammability rating component | Component: Housing UL94 flammability rating: V-0 |
| Rated voltage | 300 V |
| Pollution severity | 2 |
| Surge voltage category | III |
| Clearance and creepage distances for control side – load side | ≥ 5.5 mm |
| Dielectric strength for control side – load side | 4 kVeff / 1 s |
| Dielectric strength to mounting rail | 4 kVeff / 1 Min. |
| Impulse withstand voltage | 4 kV (1.2/50 µs) |
| Protection degree | IP20 |
| Certificate No. (CSA) | 154685-1198742 |
| Certificate No. (cURus) | E141197 |
| Wire connection method | Tension-clamp connection |
| Stripping length, rated connection | 8 mm |
| Clamping range, rated connection | 1.5 mm² |
| Clamping range, min. | 0.5 mm² |
| Clamping range, max. | 1.5 mm² |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 26 |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 16 |
| Wire cross-section, solid, min. | 0.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, max. | 1.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, min. (AWG) | AWG 26 |
| Wire cross-section, solid, max. (AWG) | AWG 16 |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 1.5 mm² |
| Wire cross-section, finely stranded, min. (AWG) | AWG 26 |
| Wire cross-section, finely stranded, max. (AWG) | AWG 16 |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 1.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), max. | 1.5 mm² |
| Blade size | 0.6 x 3.5 mm |
| Product information | The cable lengths must not exceed 30 m. |





Reviews
There are no reviews yet.