MICROOPTO, Solid-state relay, Rated control voltage: 24 V DC ±20 % , Rated switching voltage: 5…48 V DC, Continuous current: 500 mA, Screw connection
Technical Specifications:
| Depth | 97.8 mm |
| Depth (inches) | 3.85 inch |
| Height | 88.1 mm |
| Height (inches) | 3.468 inch |
| Width | 6.1 mm |
| Width (inches) | 0.24 inch |
| Net weight | 34 g |
| Storage temperature | -40 °C…60 °C |
| Operating temperature | -25 °C…60 °C |
| Humidity | 5 – 93% rel. humidity, Tu = 40°C, no condensation |
| MTTF | 620 a |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | d32f8e61-6733-45d6-9062-c95f9903aad6 |
| Rated control voltage | 24 V DC ±20 % |
| Power rating | 160 mW |
| Status indicator | Green LED |
| Protective circuit | Varistor Reverse polarity protection |
| Input frequency | 1 kHz |
| Rated switching voltage | 5…48 V DC |
| Continuous current | 0.5 A |
| Rated switching current | 500 mA |
| Load category | LC A |
| Switch-on delay | <30 µs |
| Switch-off delay | <50 µs |
| Voltage drop at max. load | Max. 1 V |
| Leakage current | <1.5 mA |
| Short-circuit-proof | No |
| Protective circuit, load side | Free-wheeling diode |
| Contact type | 1 CO contact (Transistor) |
| max. switching frequency (DC control voltage) | 1 kHz |
| Rail | TS 35 |
| Colour | black |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| UL94 flammability rating component | Component: Housing UL94 flammability rating: V-0 |
| Rated voltage | 300 V |
| Pollution severity | 2 |
| Surge voltage category | III |
| Clearance and creepage distances for control side – load side | > 3 mm |
| Dielectric strength for control side – load side | 3 KVeff / 1 Min. |
| Dielectric strength to mounting rail | 4 kVeff / 1 Min. |
| Impulse withstand voltage | 4 kV (1.2/50 µs) |
| Protection degree | IP20 |
| Certificate No. (DNV) | TAE000033E |
| Certificate no. (cULus) | E141197 |
| Wire connection method | Screw connection |
| Stripping length, rated connection | 7 mm |
| Tightening torque, min. | 0.4 Nm |
| Tightening torque, max. | 0.6 Nm |
| Clamping range, rated connection | 2.5 mm² |
| Clamping range, min. | 0.5 mm² |
| Clamping range, max. | 4 mm² |
| Wire cross-section, solid, min. | 0.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, max. | 4 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 1.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), max. | 1.5 mm² |
| Blade size | 0.6 x 3.5 mm |
| Product information | The cable lengths must not exceed 30 m. |





Reviews
There are no reviews yet.