MICROOPTO, Solid-state relay, Rated control voltage: 24 V DC ±20 % , Rated switching voltage: 8…30 V DC, Continuous current: 2 A, Screw connection
Technical Specifications:
| Depth | 97 mm |
| Depth (inches) | 3.819 inch |
| Height | 88.1 mm |
| Height (inches) | 3.468 inch |
| Width | 6.1 mm |
| Width (inches) | 0.24 inch |
| Net weight | 35.81 g |
| Storage temperature | -40 °C…80 °C |
| Operating temperature | -25 °C…60 °C |
| Humidity | 5-95% relative humidity, Tu = 55°C, without condensation |
| MTTF | 847 a |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | d32f8e61-6733-45d6-9062-c95f9903aad6 |
| Rated control voltage | 24 V DC ±20 % |
| Power rating | ≤ 170 mW |
| Protective circuit | Varistor Reverse polarity protection |
| Input frequency | 125 Hz |
| Rated switching voltage | 8…30 V DC |
| Continuous current | 2 A |
| Max. switching current | 4 A |
| Load category | LC A |
| Switch-on delay | 0.1 ms |
| Switch-off delay | <0.5 ms |
| Voltage drop at max. load | ≤ 50 mV |
| Leakage current | <10 µA |
| Min. switching current | 100 µA |
| Short-circuit-proof | Yes (thermal cut-out) |
| Load side status indicator | LED green, output switched LED red, short-circuit /overload at the output |
| Protective circuit, load side | Varistor Free-wheeling diode |
| Contact type | 1 NO contact (Intelligent POWER MOS-FET) |
| max. switching frequency (DC control voltage) | 125 Hz |
| Nominal auxiliary voltage | 8…30 V DC / max. 6 mA |
| Version | with functional earth connection |
| Rail | TS 35 |
| Colour | black |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| UL94 flammability rating component | Component: Housing UL94 flammability rating: V-0 |
| Rated voltage | 30 V |
| Pollution severity | 2 |
| Surge voltage category | III |
| Dielectric strength for control side – load side | 350 Veff / 1 min. |
| Dielectric strength to mounting rail | 350 Veff / 1 min. |
| Impulse withstand voltage | 500 V (1,2/50 μ) |
| Protection degree | IP20 |
| Certificate No. (DNV) | TAE000033E |
| Certificate no. (cULus) | E141197 |
| Wire connection method | Screw connection |
| Stripping length, rated connection | 7 mm |
| Tightening torque, min. | 0.4 Nm |
| Tightening torque, max. | 0.6 Nm |
| Clamping range, rated connection | 2.5 mm² |
| Clamping range, min. | 0.5 mm² |
| Clamping range, max. | 4 mm² |
| Wire cross-section, solid, min. | 0.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, max. | 4 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 1.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), max. | 1.5 mm² |
| Blade size | 0.6 x 3.5 mm |
| Product information | The cable lengths must not exceed 30 m. |





Reviews
There are no reviews yet.