Current monitoring, 0.5…2.5 A DC, 1, Screw connection
Technical Specifications:
| Depth | 95 mm |
| Depth (inches) | 3.74 inch |
| Height | 16 mm |
| Height (inches) | 0.63 inch |
| Width | 15.3 mm |
| Width (inches) | 0.602 inch |
| Length | 92 mm |
| Length (inches) | 3.622 inch |
| Net weight | 69.6 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -20 °C…60 °C |
| Humidity at operating temperature | 0…95 % (no condensation) |
| Humidity | 5-95% relative humidity, Tu = 40°C, without condensation |
| SIL in compliance with IEC 61508 | None |
| RoHS Compliance Status | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Configuration | none |
| Nominal power consumption | 1.5 VA |
| Protection degree | IP20 |
| Rail | TS 35 |
| Temperature coefficient | 350 ppm/K |
| EMC standards | EN 55011 EN 61000-6-1, 2, 3, 4 |
| Galvanic isolation | between input ⁄ output ⁄ supply ⁄ relay |
| Impulse withstand voltage | 6 kV |
| Insulation voltage | 4 kVeff / 1 min. |
| Pollution severity | 2 |
| Rated voltage | 300 V |
| Surge voltage category | III |
| Input current | 0.5…2.5 A DC |
| Input resistance, current | <50 mΩ |
| Making current threshold | ≤ 500 mA |
| Max. current | 7.5 A for 10 s |
| Pulse duration | min. 1 ms |
| Secure off | ≤ 50 mA |
| Contact assembly | 1 NO contact |
| Contact material | RH/Rd (Reed contact)* |
| Continuous current | 100 mA |
| Max. switching frequency | 20 Hz |
| Max. switching voltage, AC | 250 V |
| Max. switching voltage, DC | 100 V |
| Number of outputs | 1 |
| Switching current | 2 A |
| Switching voltage AC, min. | 1 V |
| Switching voltage DC, min. | 1 V |
| Temperature coefficient | 350 ppm/K |
| Type of connection | Screw connection |
| Clamping range, rated connection | 1.5 mm² |
| Clamping range, min. | 2.5 mm² |
| Clamping range, max. | 2.5 mm² |
| Long specification | Limit-value monitoring of DC currents up to 2.5 A with switching outputlimit-value monitoring component for measuring DC currents 0.5… 2.5 A withswitching output. The monitoring unit is designed so that it can be plugged onto the mounting base.Pluggable unit on base, for mounting on TS35 DIN rail Dimensions: L/W/H 92/ 15.3/ 95 mmScrew connection / Nominal cross-section 2.5 mm2Protection degree: IP 20Input 0.5…2.5 A DC / Reed relay coilSwitch-on threshold < 500 mASwitch-off threshold < 50 mAOutput 1 NO / Reed contactSwitching current max 100 mA AC/DCSwitching voltage 100 V AC / 50 V DCAmbient temperature range 0 °C…+55 °C Secure isolation EN 50178, 2-way isolation up to 6 kVTest voltage 4 kVeff / 1 min. input against outputRated voltage 300 V AC/DC at overvoltage category III and pollution degree 2Approvals cULusType PAS CMR 0.5…2.5 A DC |
| Short specification | Limit-value monitoring of DC currents up to 2.5 A with switching outputlimit-value monitoring component for measuring DC currents 0.5… 2.5 A withswitching output. The monitoring unit is designed so that it can be plugged onto the mounting base. |





Reviews
There are no reviews yet.