Profile housing, RS 100 Pebble grey, Extruded profile, Width: 2000 mm
Technical Specifications:
| Depth | 19 mm |
| Depth (inches) | 0.748 inch |
| Height | 104 mm |
| Height (inches) | 4.094 inch |
| Width | 2,000 mm |
| Width (inches) | 78.74 inch |
| Net weight | 530 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Insulating material | PVC |
| Material | PVC |
| Surface finish | untreated |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Colour | Pebble grey |
| Colour chart (similar) | RAL 7032 |
| Encapsulation option | No |
| Protection degree | IP20 in installed state |
| Product information | 3 heights are available for the cover profile and the end plates: TS mounting without cover: TS 32 = 45 mm, TS35x7.5 = 40.5 mm TS mounting with low cover: TS 32 = 89 mm, TS 35×7.5 = 84.5 mm TS mounting with high cover: TS 32 = 121 mm, TS 35×7.5 = 116.5 mm Direct mounting, without/low/high cover: 24 / 69 / 99 mm Dimensions of the PCB Thickness: 1.6 (±0.2) mm, width: 100 (+0.5) mm Dimension of the RS section = length of the printed circuit board – 4.5 mm Dimension of ADP section = PCB length – 1 mm Example: PCB length 160 mm, RS = 155.5 mm, ADP = 159 mm” |





Reviews
There are no reviews yet.